Metoda małych kroczków w planowaniu

Każda osoba, która ma problem z planowaniem i motywacją, koniecznie powinna z niej skorzystać. Ta metoda pozwala nam nie tylko dokładnie przyjrzeć się temu, co musimy zrobić, ale także dokładnie określić ile czasu będziemy potrzebować na konkretne elementy.

Do tego odpowiednio zastosowana pomoże nam dostrzec, jak wiele już zrobiliśmy i jak ważne jest nieustępliwe działanie.

Czym jest metoda małych kroczków?

Jak na co dzień wygląda twoje planowanie? Czy zapisujesz tylko to, co masz do zrobienia, czy może rozbijasz te działania na konkretne godziny w ciągu dnia?

Metoda małych kroczków polega przede wszystkim na zmianie sposobu, w jaki planujemy swój czas zawodowy i prywatny w taki sposób, aby nam samym łatwiej było się z naszych planów wywiązać. Polega ona na zapisywaniu tego, co mamy zrobić nie za pomocą ogólnikowych haseł, ale całego planu działania podzielonego na jak najdrobniejsze elementy. Zamiast pisać, że mamy posprzątać pokój, znacznie lepiej jest osobno ująć wszystkie elementy w tym pokoju, którymi chcemy się zająć.

Dlaczego małe kroczki są lepsze?

Metoda małych kroczków pozwala nam spojrzeć na nasze zadania z zupełnie innej perspektywy. Dla wielu osób nie ilość zadań jest przytłaczająca, ale ich złożoność. Jeśli rozbijemy je sobie na mniejsze zadania, łatwiej będzie się nam za nie zabrać. Do tego po ich wykonaniu nie będziemy o odrobinę bliżej od wykonania całości, ale wykonamy całą jedną zaplanowaną aktywność.

To sprawi, że od razu nabierzemy motywacji do działania, bo zamiast zmarnowania masy energii i brak zakończonego zadania, będziemy widzieli ogrom ciężkiej pracy włożony w osiągnięcie realnych efektów, na przykład zamiast całego posprzątanego pokoju, widzimy pościelone elegancko łóżko.

Komu przyda się metoda małych kroczków?

Trzeba pamiętać, że jak wszystko, ta metoda wcale nie musi sprawdzić się u każdej osoby. ALe zdecydowanie zadziała u osób, które chcą widzieć szybkie rezultaty swojej pracy i mają problem ze zmotywowaniem się właśnie przez zbyt dalekosiężne cele. Ta metoda jest też idealna dla osób, które nie radzą sobie z długimi blokami pracy i potrzebują co jakiś czas dłuższego odpoczynku.

Nie sprawdzi się ona jednak u osób, które w ogóle nie mają problemu z działaniem i nie potrzebują rozpisywać sobie plany krok po kroku, bo może to być dla nich strata czasu i energii, które mogą zainwestować w rozwój swojego projektu lub życia towarzyskiego.

Więcej porad biznesowych znajdziesz w serwisie www.inwestycyjny.pl.