4 punkty, aby zrozumieć jak zmieni się rynek pracy do 2025 roku

1. Automatyzacja siły roboczej rośnie w niespotykanym dotąd tempie

Ponieważ siła robocza automatyzuje się szybciej niż spodziewają się tego eksperci, przewiduje się, że w ciągu najbliższych pięciu lat zniknie 85 milionów miejsc pracy na świecie. Przyjęcie nowych technologii przez przedsiębiorstwa spowoduje przekształcenie zadań, miejsc pracy i umiejętności, których firmy będą potrzebować do 2025 r.

2. Rewolucja technologiczna sprawi, że do 2025 roku powstanie 97 milionów nowych miejsc pracy

Tak jak będą znikać miejsca pracy, tak będą pojawiać się nowe możliwości. Przyspieszenie zmian technologicznych spowoduje powstanie 97 mln miejsc pracy. Za każdym razem, gdy patrzymy na dane dotyczące nowych miejsc pracy, jest to dość zaskakujące. Jakie są najbardziej poszukiwane nowe miejsca pracy na świecie i jak możemy się do nich przygotować? Zawody wschodzące obejmują szeroki zakres sektorów, takich jak np. gospodarka ekologiczna, analiza danych czy sztuczna inteligencja. Statystyki pokazują również rosnący wzrost liczby miejsc pracy w inżynierii, cloud computingu i rozwoju produktu. O wschodzących zawodach XXI wieku przeczytasz w: https://poszukujepracy.pl/praca-w-xxi-wieku-przyklady-nowoczesnych-zawodow/

Nadal rozwijać się będą również takie sektory jak opieka, marketing, sprzedaż, tworzenie treści (m.in. zarządzanie mediami społecznościowymi), tworzenie oprogramowania i aplikacji, a także miejsca pracy skupione na transformacji cyfrowej. W ostatnim czasie wśród pracodawców pojawił się trend na zatrudnienie specjalistów ds. automatyzacji procesów, analityków bezpieczeństwa informacji oraz specjalistów ds. internetu rzeczy.

3. Trzy najbardziej poszukiwane umiejętności w świecie pracy w 2025 r.

Myślenie analityczne, kreatywność i elastyczność będą należały do najbardziej poszukiwanych umiejętności w 2025 roku. Ponadto, umiejętność krytycznego myślenia i rozwiązywania problemów, cechy, które przecinają różne profile zawodowe i które będą coraz ważniejsze w przyszłości.

4. Najbardziej konkurencyjne firmy będą podnosić kwalifikacje swoich pracowników

Firmy, które wyróżniają się tym, że są bardziej konkurencyjne, skupią się na podnoszeniu kwalifikacji swoich pracowników. Prognozy wskazują, że w najbliższych latach prawie połowa wszystkich pracowników będzie musiała się przekwalifikować, aby zaktualizować swoje umiejętności.

Dużym wyzwaniem dla firm i pracowników będzie to, jak poradzić sobie z przejściem od zawodów, które staną się przestarzałe, do zawodów, na które będzie większe zapotrzebowanie. Tak zwane „uczenie się przez całe życie” jest koncepcją, która szybko rozwija się w różnych branżach, tak że ciągłe szkolenie będzie istotnym trybikiem w kole produkcyjnym.

Zadanie to nie będzie jednak leżało wyłącznie w rękach sektora prywatnego, gdyż rządy będą musiały wspierać te grupy pracowników, które zostaną wyparte przez gigantyczne zmiany na rynku pracy.