Jak pielęgnować cerę zimą?

Jak pielęgnować cerę zimąJak pielęgnować cerę zimą

Wraz z nadejściem zimy, nasza cera pozostaje szczególnie narażona na działanie mrozu, wiatru i niskich temperatur. Nie bez znaczenia pozostaje oddziaływanie ogrzewania, a także konieczność nawet kilkukrotnej w ciągu dnia, zmiany temperatury otoczenia, w którym przebywamy – bardzo często wchodzimy do przegrzanych pomieszczeń, by po chwili ponownie wyjść na siarczysty mróz. To wszystko, może powodować, że delikatna skóra naszej twarzy zacznie łuszczyć się, ściągać i piec. W skrajnych przypadkach może pojawić się na niej rumień, a nawet wysypka. Jak należy zadbać o cerę podczas zimy?

Krem kremowi nie równy

Najważniejsze,  co możemy uczynić dla naszej skóry, to kupienie odpowiedniego kremu. Krem powinien być tłusty lub półtłusty, w zależności od rodzaju naszej cery. Tylko taki uchroni naszą twarz przed mrozem i wilgocią. Kremów nawilżających używajmy na noc –  stosowane podczas dnia, nie sprawdzają się podczas zimy. Składnikami, które obowiązkowo powinny znaleźć się w naszym zimowym kremie są parafina, wazelina, wosk pszczeli lub ceramidy i lipidy. To one sprawią, że nasza cera pozostanie odpowiednio zabezpieczona. W żadnym przypadku nie używajmy wtedy kremów zawierających w swym składzie alkohol – dodatkowo podrażnimy skórę twarzy i narazimy się na pękające naczynka.

Filtry 

Filtry UV to niezbędny składnik kremu do twarzy i to również zimową porą. To właśnie wtedy, większość z nas przestaje stosować filtry i popełnia spory błąd. Promieniowanie UVA, które jest znacznie groźniejsze dla naszej skóry niż UVB – odpowiadające za opalanie, nie zanika podczas zimy. UVA odpowiada za szybsze starzenie się naszej skóry oraz liczne zachorowania na raka. Dodatkowo, gdy wybieramy się w góry, gdzie zalegający śnieg odbija słońce – bez zastanowienia wybierzmy krem z najwyższym z możliwych, filtrem. 

Wrażliwe usta

Najwrażliwsza jest skóra naszych warg i to ona najbardziej cierpi zimą. Nieprawidłowo pielęgnowane staną się szybko spierzchnięte i bolesne. Pokryjmy ją gruba warstwą natłuszczającego kremu lub pomadki. Powtarzajmy tę czynność co godzinę w trakcie przebywania na dworze. Najlepiej, by w składzie kosmetyków znalazł się wosk pszczeli lub wazelina. Na noc dodatkowo, nie zapomnijmy nawilżyć ust odpowiednim kremem. Gdy mimo to, usta spierzchną, możemy złuszczyć je delikatnym pilingiem domowej roboty – zmieszajmy miód z cukrem, a nasze usta pięknie się wygładzą.

Oleje

Maseczki z olejów świetnie sprawdzają się zimą. Wystarczy olej rzepakowy, który zawiera sporo witamin i antyoksydantów. Podgrzany i pozostawiony na skórze na pół godziny, sprawi, ze nasza cera szybko odżyje i stanie się promienna. Gdy z zimowym przesuszeniem skóry nie radzi sobie nasz krem, spokojnie możemy użyć oleju również w tej roli.

Be the first to comment on "Jak pielęgnować cerę zimą?"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*